ebm-papst Inc. R3G220-RC11-04
Part No.:
R3G220-RC11-04
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
R3G220-RC11-04.pdf
Description:
MOTORIZED IMPELLER
Shipping
R3G220-RC11-04 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
R3G220
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Round - 220mm Dia
Width:
71.00mm
Air Flow:
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Electronic Commutation (EC), PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
65.0W
RPM:
2330 RPM
Termination:
3 Wire Leads with Splice Terminals, 4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)