ebm-papst Inc. R3G190-AB15-02
Part No.:
R3G190-AB15-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
R3G190-AB15-02.pdf
Description:
EC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMP
Shipping
R3G190-AB15-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
R3G190
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Round - 190mm Dia
Width:
85.00mm
Air Flow:
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
73.00W
RPM:
3300 RPM
Termination:
3 Wire Leads, 3 Wire Leads
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
140°F (60°C)