ebm-papst Inc. R2S175-AB56-01
Part No.:
R2S175-AB56-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
R2S175-AB56-01.pdf
Description:
MOTORIZED IMPELLER
Shipping
R2S175-AB56-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
R2S175
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 175mm Dia
Width:
69.00mm
Air Flow:
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
51.0W
RPM:
2300 RPM
Termination:
3 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:
IP20
Operating Temperature:
-13 ~ 131°F (-25 ~ 55°C)