ebm-papst Inc. R2E250-RB02-11
Part No.:
R2E250-RB02-11
Datasheet:
R2E250-RB02-11.pdf
Description:
250 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Shipping
R2E250-RB02-11 Specifications
Series:
RadiCal® R2E250RB
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Round - 255mm Dia
Width:
108.0mm
Air Flow:
1010.1 CFM (28.28m³/min)
Noise:
81.0dB
Power (Watts):
395W
RPM:
3050 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Operating Temperature:
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)