ebm-papst Inc. R2E250-RA50-01
Part No.:
R2E250-RA50-01
Datasheet:
R2E250-RA50-01.pdf
Description:
MOTORIZED IMPELLER
Shipping
R2E250-RA50-01 Specifications
Series:
RadiCal® R2E250RA
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 250mm Dia
Width:
99.00mm
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
285W
RPM:
2450 RPM
Termination:
4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
-13 ~ 86°F (-25 ~ 30°C)