ebm-papst Inc. R2E190-RB06-13
Part No.:
R2E190-RB06-13
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
R2E190-RB06-13.pdf
Description:
CENTRIFUGAL FAN
Shipping
R2E190-RB06-13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
R2E190
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 190mm Dia
Width:
73.00mm
Air Flow:
265.0 CFM (7.42m³/min)
Static Pressure:
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
61.0dB(A)
Power (Watts):
117W
RPM:
3150 RPM
Termination:
4 Position Rectangular Connector
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)