ebm-papst Inc. R2E180-AT06-15
Part No.:
R2E180-AT06-15
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
R2E180-AT06-15.pdf
Description:
MOTORIZED IMPELLER
Shipping
R2E180-AT06-15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
R2E180
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 180mm Dia
Width:
95.00mm
Air Flow:
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
145W
RPM:
2800 RPM
Termination:
4 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
140°F (60°C)