TE Connectivity Passive Product R2170A20RJ
Part No.:
R2170A20RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
R2170A20RJ.pdf
Description:
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 100W
Shipping
R2170A20RJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
100W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 220°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.575" L x 0.689" W (65.40mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max):
0.925" (23.50mm)