NMB Technologies Corporation R200A4-051-D0550
Part No.:
R200A4-051-D0550
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
R200A4-051-D0550.pdf
Description:
FAN AXIAL 200X51MM 24VDC WIRE
Shipping
R200A4-051-D0550 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
R200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Round - 200mm Dia
Width:
51.00mm
Air Flow:
590.0 CFM (16.52m³/min)
Static Pressure:
3.320 in H2O (828.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:
67.0dB
Power (Watts):
67.2 W
RPM:
5000 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)