NMB Technologies Corporation R200A0-051-D0760
Part No.:
R200A0-051-D0760
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
R200A0-051-D0760.pdf
Description:
FAN AXIAL 200X51MM 48VDC WIRE
Shipping
R200A0-051-D0760 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
R200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
48VDC
Size / Dimension:
Round - 200mm Dia
Width:
51.00mm
Air Flow:
783.0 CFM (21.92m³/min)
Static Pressure:
4.120 in H2O (1028.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:
74.0dB(A)
Power (Watts):
139.2 W
RPM:
6500 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)