ebm-papst Inc. R1G175-AB63-02
Part No.:
R1G175-AB63-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
R1G175-AB63-02.pdf
Description:
FAN IMP MTRZD 175X69MM 24VDC
Shipping
R1G175-AB63-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
R1G175
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Round - 175mm Dia
Width:
69.00mm
Air Flow:
330.0 CFM (9.24m³/min)
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:
65.0dB(A)
Power (Watts):
34 W
RPM:
3100 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)