IXYS R0964LC12D
Part No.:
R0964LC12D
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-200AB, B-PuK
Datasheet:
R0964LC12D.pdf
Description:
SCR 1.2KV 1971A W10
Shipping
R0964LC12D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-200AB, B-PuK
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.96 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
964 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1971 A
Current - Hold (Ih) (Max):
1 A
Current - Off State (Max):
70 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
10800A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C