APEM Inc. QS63XXW12
Part No.:
QS63XXW12
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
QS63XXW12.pdf
Description:
INDICATOR 6MM FIXED WHT 12V WIRE
Shipping
QS63XXW12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
QS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
White
Lens Color:
White
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
12V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.24" (6.00mm)
Lens Size:
7.20mm Dia
Lens Style:
Round with Convex Top
Millicandela Rating:
1200mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
30°
Termination Style:
Wire Leads - 7.87" (200.00mm)