Powerex Inc. QRC3310001
Part No.:
QRC3310001
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
QRC3310001.pdf
Description:
DIODE MOD GP 3300V 127A MOD
Shipping
QRC3310001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
3300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
127A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
4.3 V @ 100 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
1.2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 3300 V