ebm-papst Inc. QG030-303/12
Part No.:
QG030-303/12
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
QG030-303/12.pdf
Description:
FAN BLOWER CF 363X47.5MM 12VDC
Shipping
QG030-303/12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
QG030
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Rectangular - 363mm L x 50mm H
Width:
47.50mm
Air Flow:
82.2 CFM (2.30m³/min)
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower, Cross Flow
Features:
Noise:
51.0dB(A)
Power (Watts):
8.7 W
RPM:
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)