Qualtek QFWB-20-12-US01
Part No.:
QFWB-20-12-US01
Manufacturer:
Qualtek
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
QFWB-20-12-US01.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Shipping
QFWB-20-12-US01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
QFWB-20 (20W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
18 W
No Load Power Consumption:
100mW
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 40.9mm x 26.5mm)