Qualtek QDWT-65/25-01-48IN-5
Part No.:
QDWT-65/25-01-48IN-5
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
QDWT-65/25-01-48IN-5.pdf
Description:
HEATSHRINK 65/25MM-48" BLACK
Shipping
QDWT-65/25-01-48IN-5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
QDWT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Insulation
Shrinkage Ratio:
3 to 1
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
2.559" (65.00mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.984" (24.99mm)
Recovered Wall Thickness:
Material:
Polyolefin (PO)
Features:
Dual Layer, Semi-Conductive, Shielded
Color:
Black
Operating Temperature:
-45°C ~ 100°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
100°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)