Qualtek QBM-85/35-SS15M
Part No.:
QBM-85/35-SS15M
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
QBM-85/35-SS15M.pdf
Description:
HEATSHRINK 85/35MM-15M
Shipping
QBM-85/35-SS15M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
QBM
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Bus Bar
Shrinkage Ratio:
2.5 to 1
Length:
49.2' (15.0m)
Inner Diameter - Supplied:
3.346" (84.99mm)
Inner Diameter - Recovered:
1.378" (35.00mm)
Recovered Wall Thickness:
Material:
Polyolefin (PO), Halogen Free
Features:
Anti-Tracking, Arc Resistant
Color:
Orange-Red
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
110°C
Storage/Refrigeration Temperature:
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)