Qualtek QBM-30/12-SS30M
Part No.:
QBM-30/12-SS30M
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
QBM-30/12-SS30M.pdf
Description:
HEATSHRINK 30/12MM-30M
Shipping
QBM-30/12-SS30M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
QBM
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Bus Bar
Shrinkage Ratio:
2.5 to 1
Length:
98.4' (30.0m)
Inner Diameter - Supplied:
1.181" (30.00mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.472" (12.00mm)
Recovered Wall Thickness:
0.079" (2.01mm)
Material:
Polyolefin (PO), Halogen Free
Features:
Anti-Tracking, Arc Resistant
Color:
Orange-Red
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
110°C
Storage/Refrigeration Temperature:
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)