Qualtek QAWA-24-5-US01
Part No.:
QAWA-24-5-US01
Manufacturer:
Qualtek
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
QAWA-24-5-US01.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W
Shipping
QAWA-24-5-US01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
QAWA-24 (24W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
4A
Power (Watts):
20 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)