Qualtek QAT-54/24-SS15M
Part No.:
QAT-54/24-SS15M
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
QAT-54/24-SS15M.pdf
Description:
HEATSHRINK 54/24MM-15M
Shipping
QAT-54/24-SS15M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
QAT
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Insulation
Shrinkage Ratio:
2.5 to 1
Length:
49.2' (15.0m)
Inner Diameter - Supplied:
2.126" (54.00mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.945" (24.00mm)
Recovered Wall Thickness:
0.118" (3.00mm)
Material:
Polyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free
Features:
Anti-Tracking, Creep Resistant
Color:
Orange-Red
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
110°C
Storage/Refrigeration Temperature:
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)