Qualtek QAT-30/10-SS15M
Part No.:
QAT-30/10-SS15M
Manufacturer:
Qualtek
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
QAT-30/10-SS15M.pdf
Description:
HEATSHRINK 30/10MM-15M
Shipping
QAT-30/10-SS15M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
QAT
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Insulation
Shrinkage Ratio:
2.5 to 1
Length:
49.2' (15.0m)
Inner Diameter - Supplied:
1.181" (30.00mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.394" (10.01mm)
Recovered Wall Thickness:
0.110" (2.79mm)
Material:
Polyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free
Features:
Anti-Tracking, Creep Resistant
Color:
Orange-Red
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
110°C
Storage/Refrigeration Temperature:
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)