Qualtek QADA-50-24-1402
Part No.:
QADA-50-24-1402
Manufacturer:
Qualtek
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
QADA-50-24-1402.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W
Shipping
QADA-50-24-1402 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
QADA-50 (50W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
2.1A
Power (Watts):
50 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)