Qualtek QADA-18-5-0802
Part No.:
QADA-18-5-0802
Manufacturer:
Qualtek
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
QADA-18-5-0802.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W
Shipping
QADA-18-5-0802 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
QADA-18 (18W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
15 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.46" L x 1.97" W x 1.34" H (88.0mm x 50.0mm x 34.0mm)