APEM Inc. Q8F5BXXHY12E
Part No.:
Q8F5BXXHY12E
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
Q8F5BXXHY12E.pdf
Description:
INDICATOR 8MM PM FLUSH YELLOW PO
Shipping
Q8F5BXXHY12E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
Q8
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Yellow
Lens Color:
Yellow
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
12V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.315" (8.00mm)
Lens Size:
5.00mm Dia
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
250mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
100°
Termination Style:
Wire Leads - 7.87" (200.00mm)