APEM Inc. Q6F3BXXG12E
Part No.:
Q6F3BXXG12E
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
Q6F3BXXG12E.pdf
Description:
LED PM INDICATOR FLUSH GRN
Shipping
Q6F3BXXG12E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
Q6
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
12V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.24" (6.10mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
8mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
100°
Termination Style:
Wire Leads - 7.87" (200.00mm)