Bergquist Q3-0.005-00-101
Part No.:
Q3-0.005-00-101
Manufacturer:
Bergquist
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
Q3-0.005-00-101.pdf
Description:
THERM PAD 63.5X50.8MM BLACK
Shipping
Q3-0.005-00-101 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bergquist
Series:
Q-Pad® 3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Power Module
Type:
Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
63.50mm x 50.80mm
Thickness:
0.0050" (0.127mm)
Material:
Elastomer
Adhesive:
Backing, Carrier:
Fiberglass
Color:
Black
Thermal Resistivity:
0.35°C/W
Thermal Conductivity:
2.0W/m-K