APEM Inc. Q14P1BZZRYG12E
Part No.:
Q14P1BZZRYG12E
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
Q14P1BZZRYG12E.pdf
Description:
INDICATOR 12V 14MM PROM R/Y/G
Shipping
Q14P1BZZRYG12E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
Q14
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Green, Red, Yellow
Lens Color:
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
12V Green, 12V Red, 12V Yellow
Current:
20mA Green, 20mA Red, 20mA Yellow
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.55" (13.97mm)
Lens Size:
10.00mm Dia
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
50mcd Green, 80mcd Red, 50mcd Yellow
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
100°
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)