CUI Inc. PYB30-Q24-T515-H-U
Part No.:
PYB30-Q24-T515-H-U
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PYB30-Q24-T515-H-U.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 5V +/-15V 30W
Shipping
PYB30-Q24-T515-H-U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PYB30-U (30W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
3
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
15V
Voltage - Output 3:
-15V
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
3A, 500mA, 500mA
Power (Watts):
30W
Voltage - Isolation:
Applications:
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.66" L x 2.17" W x 0.90" H (67.5mm x 55.0mm x 23.0mm)