CUI Inc. PYB20-Q24-D12-H-U
Part No.:
PYB20-Q24-D12-H-U
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PYB20-Q24-D12-H-U.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W
Shipping
PYB20-Q24-D12-H-U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PYB20-U (20W)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
834mA, 834mA
Power (Watts):
20W
Voltage - Isolation:
Applications:
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)