Bourns Inc. PWR221T-50-5R00F
Part No.:
PWR221T-50-5R00F
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
PWR221T-50-5R00F.pdf
Description:
RES 5 OHM 1% 50W TO220
Shipping
PWR221T-50-5R00F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PWR221T-50
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.760" (19.30mm)