UNC Group, LLC PWCD-L620PC15-15A-12F-BLK
Part No.:
PWCD-L620PC15-15A-12F-BLK
Manufacturer:
UNC Group, LLC
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
PWCD-L620PC15-15A-12F-BLK.pdf
Description:
CORD L6/20P - C15 14AWG 12FT
Shipping
PWCD-L620PC15-15A-12F-BLK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
UNC Group, LLC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA L6-20P
2nd Connector:
IEC 320-C15
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
14 AWG
Shielding:
Length:
12.00' (3.66m)
Approval Agency Marking:
cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
250V
Current Rating (Amps):
15A