UNC Group, LLC PWCD-C14C15-15A-1.5F-RED
Part No.:
PWCD-C14C15-15A-1.5F-RED
Manufacturer:
UNC Group, LLC
Datasheet:
PWCD-C14C15-15A-1.5F-RED.pdf
Description:
CORD C14 - C15 14AWG RED 1.5FT
Shipping
PWCD-C14C15-15A-1.5F-RED Specifications
Manufacturer:
UNC Group, LLC
1st Connector:
IEC 320-C14
2nd Connector:
IEC 320-C15
Wire Gauge:
14 AWG
Length:
1.50' (457.2mm)
Approval Agency Marking:
UL
Approved Countries:
United States
Color:
Red
Voltage Rating:
250V
Current Rating (Amps):
15A