UNC Group, LLC PWCD-C14C15-15A-05F-RED
Part No.:
PWCD-C14C15-15A-05F-RED
Datasheet:
PWCD-C14C15-15A-05F-RED.pdf
Description:
CORD C14 - C15 14AWG RED 5FT
Shipping
PWCD-C14C15-15A-05F-RED Specifications
1st Connector:
IEC 320-C14
2nd Connector:
IEC 320-C15
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
14 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
5.00' (1.52m)
Approval Agency Marking:
UL
Approved Countries:
United States
Color:
Red
Voltage Rating:
250V
Current Rating (Amps):
15A