UNC Group, LLC PWCD-C14C15-15A-02F-BLU
Part No.:
PWCD-C14C15-15A-02F-BLU
Manufacturer:
UNC Group, LLC
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
PWCD-C14C15-15A-02F-BLU.pdf
Description:
CORD C14 - C15 14AWG BLUE 2FT
Shipping
PWCD-C14C15-15A-02F-BLU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
UNC Group, LLC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
IEC 320-C14
2nd Connector:
IEC 320-C15
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
14 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
2.00' (609.6mm)
Approval Agency Marking:
UL
Approved Countries:
United States
Color:
Blue
Voltage Rating:
250V
Current Rating (Amps):
15A
Operating Temperature:
105°C