UNC Group, LLC PWCD-C13X2C14-13A-06F-BLK
Part No.:
PWCD-C13X2C14-13A-06F-BLK
Datasheet:
PWCD-C13X2C14-13A-06F-BLK.pdf
Description:
CORD C13 (2) - C14 16AWG 6FT
Shipping
PWCD-C13X2C14-13A-06F-BLK Specifications
1st Connector:
IEC 320-C13 (2)
2nd Connector:
IEC 320-C14
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
16 AWG
Shielding:
Length:
6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:
CSA, cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Black
Voltage Rating:
250V
Current Rating (Amps):
13A