SSEMCO PWCD-C13C14-15A-06F-BLU-P
Part No.:
PWCD-C13C14-15A-06F-BLU-P
Manufacturer:
SSEMCO
Datasheet:
PWCD-C13C14-15A-06F-BLU-P.pdf
Description:
P-LOCK POWER C13-C14 15A BLU 6FT
Shipping
PWCD-C13C14-15A-06F-BLU-P Specifications
Manufacturer:
SSEMCO
Series:
P Lock - UNC
1st Connector:
IEC 320-C14
2nd Connector:
IEC 320-C13
Wire Gauge:
14 AWG
Length:
6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:
CSA, cUL, UL
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Blue
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
15A
Operating Temperature:
105°C