UNC Group, LLC PWCD-515PC13-10A-02F-RED
Part No.:
PWCD-515PC13-10A-02F-RED
Datasheet:
PWCD-515PC13-10A-02F-RED.pdf
Description:
CORD 5/15P - C13 18AWG RED 2FT
Shipping
PWCD-515PC13-10A-02F-RED Specifications
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
IEC 320-C13
Cord Type:
SVT
Wire Gauge:
18 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
2.00' (609.6mm)
Approval Agency Marking:
UL
Approved Countries:
United States
Color:
Red
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
10A
Operating Temperature:
105°C