UNC Group, LLC PWCD-515PC13-10A-01F-GRN
Part No.:
PWCD-515PC13-10A-01F-GRN
Manufacturer:
UNC Group, LLC
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
PWCD-515PC13-10A-01F-GRN.pdf
Description:
CORD 5/15P - C13 18AWG GREEN 1FT
Shipping
PWCD-515PC13-10A-01F-GRN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
UNC Group, LLC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
IEC 320-C13
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SVT
Wire Gauge:
18 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
1.00' (304.8mm)
Approval Agency Marking:
UL
Approved Countries:
United States
Color:
Green
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
10A