UNC Group, LLC PWCD-515P515R-13A-02F-BLK
Part No.:
PWCD-515P515R-13A-02F-BLK
Manufacturer:
UNC Group, LLC
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
PWCD-515P515R-13A-02F-BLK.pdf
Description:
CORD 5/15P - 5/15R 16AWG 2FT
Shipping
PWCD-515P515R-13A-02F-BLK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
UNC Group, LLC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
NEMA 5-15R
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
16 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
2.00' (609.6mm)
Approval Agency Marking:
UL
Approved Countries:
United States
Color:
Black
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
13A