SanRex Corporation PWB130A40
Part No.:
PWB130A40
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
PWB130A40.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 400V 130A
Shipping
PWB130A40 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Product Status:
Active
Structure:
Bridge, 3-Phase - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
3 SCRs
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
130 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
204 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
3200A, 3500A
Current - Hold (Ih) (Max):
70 mA
Operating Temperature:
-30°C ~ 150°C (TJ)