B&K Precision PVS60085
Part No.:
PVS60085
Manufacturer:
B&K Precision
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
PVS60085.pdf
Description:
600V 8.5A 5.1KW DC PS RM
Shipping
PVS60085 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B&K Precision
Series:
PVS
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
170 ~ 265VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 600VDC
Current - Output:
0 ~ 8.5A
Display Type:
VFD
Number of Characters:
Size / Dimension:
20.945" L x 16.535" W x 3.465" H (532.00mm x 420.00mm x 88.00mm)
Features:
Memory, Programmable, GPIB, LAN, RS232, and USB Interface
Power (Watts):
5100W