Mornsun America, LLC PV350-29B24
Part No.:
PV350-29B24
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PV350-29B24.pdf
Description:
ENCLOSED DC DC CONVERTER 1 OUTPU
Shipping
PV350-29B24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Series:
PV350-29Bxx (350W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
300V
Voltage - Input (Max):
1500V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
14.6A
Power (Watts):
350W
Voltage - Isolation:
4 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
92%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.47" L x 4.92" W x 1.97" H (215.0mm x 125.0mm x 50.0mm)