Eaton - Bussmann Electrical Division PV-160A-01XL-B-12
Part No.:
PV-160A-01XL-B-12
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
PV-160A-01XL-B-12.pdf
Description:
FUSE SQUARE 160A 1.2KVDC RECT
Shipping
PV-160A-01XL-B-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
XL
Package / Case:
Rectangular, Blade
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Square
Current Rating (Amps):
160A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1.2 kVDC
Response Time:
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Indicating
Class:
Approval Agency:
CE, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
30kA
Size / Dimension:
5.079" L x 1.831" W x 1.831" H (129.00mm x 46.50mm x 46.50mm)