Nexperia USA Inc. PTVS3V3S1UR,115
Part No.:
PTVS3V3S1UR,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123W
Datasheet:
PTVS3V3S1UR,115.pdf
Description:
TVS DIODE 3.3VWM 8VC SOD123W
Shipping
PTVS3V3S1UR,115 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
SOD-123W
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
3.3V
Voltage - Breakdown (Min):
5.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
43.8A
Power - Peak Pulse:
350W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)