Bourns Inc. PTV111-2425A-B104
Part No.:
PTV111-2425A-B104
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PTV111-2425A-B104.pdf
Description:
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Shipping
PTV111-2425A-B104 Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PTV
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins, Board Locks
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)