Bourns Inc. PTV09A-4225U-B104
Part No.:
PTV09A-4225U-B104
Datasheet:
PTV09A-4225U-B104.pdf
Description:
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Shipping
PTV09A-4225U-B104 Specifications
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
Detent
Taper:
Linear
Adjustment Type:
Top Adjustment
Actuator Type:
Knurled
Actuator Length:
0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)