Bourns Inc. PTV09A-4220F-B103
Part No.:
PTV09A-4220F-B103
Datasheet:
PTV09A-4220F-B103.pdf
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Shipping
PTV09A-4220F-B103 Specifications
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
Detent
Adjustment Type:
Top Adjustment
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)