Bourns Inc. PTV09A-4015U-B503
Part No.:
PTV09A-4015U-B503
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PTV09A-4015U-B503.pdf
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Shipping
PTV09A-4015U-B503 Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio PTV09
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
50k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
280°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins, Board Locks
Actuator Type:
Knurled
Actuator Length:
0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)