Bourns Inc. PTV09A-4015U-A503
Part No.:
PTV09A-4015U-A503
Datasheet:
PTV09A-4015U-A503.pdf
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LOG
Shipping
PTV09A-4015U-A503 Specifications
Resistance (Ohms):
50k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
None
Taper:
Logarithmic
Adjustment Type:
Top Adjustment
Actuator Type:
Knurled
Actuator Length:
0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)